Erntedankfest, ahogy mi szeretjük
Az Erntedankfest, vagyis a terményhálaadó ünnep, jelentős szerepet kap a magyarországi német lakosság hagyományai között. Már a harmadik századtól kezdve jegyzik ennek az ünnepnek a meglétét, törvényi szabályozása egészen 1773-ig nyúlik vissza. Akkor az időpontját a Szent Mihály nap utáni vasárnapra rendelték, majd az ünnep végső helyét október első vasárnapjára helyezték át.
Ezen a napon hálát mondunk Istennek a jó és bőséges termésért. Az ünnep alkalmából elsősorban a német ajkú településeken összegyűlnek az emberek a templomban, ahová magukkal viszik a gyümölcs, a zöldség és a gabonatermés legszebbjeit, ezzel mintegy díszítve Isten házát, hogy közösen mondjanak hálát szentmise, valamint imádság keretében.
Iskolánkban már több éves hagyományra tekint vissza az Erntedankfest megrendezése. Egy tanóra keretében együtt vehetnek részt a Hétszínvirág Óvoda nagycsoportosai és iskolánk első osztályos diákjai. Az idei évben a foglalkozást közös őszi mondóka és ének tanulásával kezdtük, amikor is egy mesebeli őszi tündér almafává varázsolta át a résztvevőket.
Ezt követően a gyerekek különböző állomásokon készíthettek szebbnél szebb alkotásokat: évszak fát, őszi színezőt, mindenki elkészíthette a saját fáját nyomda segítségével, amit olyan termésekkel díszíthetett, amilyenekkel csak szerette volna, ezen kívül készültek almák, valamint őszi levelek is. Az alkotás mellett játszhattak a résztvevők kirakóval és gyümölcsfelismerő játékkal. A teremben előkészítettünk egy „fotósarkot” is, ahol a gyermekekről mosolygós őszi képek készültek emlékbe. A közös játék mindenkinek nagy élmény volt és mosolyt csalt az arcára.
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, akik támogatták a rendezvényünket, valamint szeretnénk megköszönni a segítséget minden Óvónéninek, Tanító Néninek és a Segítőinknek!
(Csupecz Melinda)